SKU: NEK0102W005-1W
WATER PUMP REPAIR KIT FOR HONDA CRF250R 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
$29.12
RRP $40.00
SAVE $10.88 (27%)
In Stock
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- Kit includes all gaskets, seald and O-rings required for water pump repair
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Tawainese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Engine seal kits available as a separate kit
- Actual item picture
6 piece kit - Right engine case cover gasket, water pump gasket x 2, and water pump oil seal, water pump coolant seal
Specifications
| SKU | NEK0102W005-1W |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.0900kg |
| Shipping Width | 0.299m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.429m |
| Shipping Cubic | 0.320678000m3 |
| Assembled Length | 0.340m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.265m |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
$39.03
Not yet rated
SKU: 17461-87E11WATER PUMP IMPELLER FOR SUZUKI DF60 DF70 DF90 DF100 # 17461-87E11
$44.15
Not yet rated
SKU: NEK0102W009-1WWATER PUMP REPAIR KIT FOR HONDA CR250R CR 250R 2002 2003 2004 2005 2006 2007
$78.53
Not yet rated
SKU: NEK0104W004-1WWATER PUMP REPAIR KIT FOR HONDA CRF450R CRF 450R 2009 - 2016
$69.21
Not yet rated
SKU: 63V-W0078-00WATER PUMP REPAIR KIT FOR YAMAHA OUTBOARD 9.9 - 15HP 1996 - 2016 - # 63V-W0078-00
$41.36
Not yet rated
SKU: NEL0500W005-1WWATER PUMP REPAIR KIT FOR HUSQVARNA TC85 2014 - 2016 KTM 105SX 2004 - 2011 85SX 2003 - 2016
$63.64
Not yet rated
SKU: NEK0102W008-1WWATER PUMP REPAIR KIT FOR HONDA CRF250R CRF 250R 2010 - 2017
$24.02
Not yet rated
SKU: 677-44352-00