WATER PUMP REPAIR KIT FOR KTM 300EXC 2004 - 2005 300EXC 2009 300MXC/250EXC 2004 - 2005 250SX 2002 - 2016 250XC/250EXC 2006 - 2016
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- NE brand water pump repair kit
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Tawainese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Actual item pictured
Specifications
| SKU | NEL0502W003-1W |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.155m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.010m |
| Assembled Width | 0.155m |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$24.02
OUTBOARD WATER PUMP IMPELLER FOR YAMAHA OUTBOARD MOTOR # 677-44352-00
$29.95 $23.12
WATER PUMP REPAIR KIT FOR KTM 50SX 50 SX 2003 2004 2005
$32.15
WATER PUMP REPAIR KIT FOR SUZUKI RMZ250 RMZ 250 2007 - 2016
$40.00 $29.12
WATER PUMP REPAIR KIT FOR HONDA CRF250R 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
$55.00 $24.30
WATER PUMP REPAIR KIT FOR KTM 85SX 85 SX 2003 - 2017
$55.15
WATER PUMP REPAIR KIT FOR YAMAHA YZ125 YZ 125 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004
$43.72
WATER PUMP REPAIR KIT FOR HUSQVARNA TC250 / TE250 / TE300 / TX300 2017 - 2018 KTM 250EXC / 300EXC /
$44.96
IMPELLER WATER PUMP REPAIR KIT FOR MERCURY MARINER 25HP - 40HP OUTBOARD # 361-87322-0
$43.08