Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- NE brand kit includes all gaskets required for water pump repair
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Tawainese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Actual item pictured
Specifications
| SKU | NEK0202W003-1W |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.0620kg |
| Shipping Width | 0.155m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.010m |
| Assembled Width | 0.155m |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$40.00 $31.44
WATER PUMP REPAIR KIT FOR KAWASAKI KX125 2003 2004 2005 2006 2007 2008
$41.85
WATER PUMP REPAIR KIT FOR HONDA CRF450R 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
$51.41
WATER PUMP REPAIR KIT FOR HUSQVARNA FC250 2016 - 2018 FC350 2016 - 2017 KTM 250SX-F / 350SX-F 2016 -
$48.41
WATER PUMP REPAIR KIT FOR KAWASAKI KX450F KX 450F 2016 2017 2018
$40.00 $29.69
WATER PUMP REPAIR KIT FOR HONDA CR500R CR 500R 1985 - 2001
$40.00 $28.97
WATER PUMP REPAIR KIT FOR KTM 125SX 125 SX 2000 - 2015
$63.08
WATER PUMP REPAIR KIT FOR HUSQVARNA TC125 2014 - 2015 KTM 120EXC 2000 - 2001 200EXC 2000 - 2005 125S
$41.59
WATER PUMP HOUSING FOR YAMAHA 115HP - 250HP OUTBOARD # 61A-44311-00
$43.49
WATER PUMP REPAIR KIT FOR YAMAHA OUTBOARD 40HP 50HP 1984 - 1994 # 6H4-W0078-00
$34.99