SKU: 6H3-W0078-00
WATER PUMP REPAIR KIT FOR YAMAHA OUTBOARD 60HP - 70HP # 6H3-W0078-00
$46.35
In Stock
Description
- WATER PUMP REPAIR KIT FOR YAMAHA OUTBOARD 60HP - 70HP # 6H3-W0078-00
- NE brand kit includes all gaskets required for water pump repair
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Actual item pictured
- Replaces OEM part #: 6H3-44352-00-00 , 697-44352-00-00
- FITS: 60hp-1984-thru-2003, 70hp- 1984-thru-2003
Specifications
| SKU | 6H3-W0078-00 |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.2220kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Assembled Length | 0.120m |
| Assembled Height | 0.060m |
| Assembled Width | 0.120m |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$29.95 $23.12
Not yet rated
SKU: NEL0500W001-1WWATER PUMP REPAIR KIT FOR KTM 50SX 50 SX 2003 2004 2005
$34.71
Not yet rated
SKU: 67F-44311-01WATER PUMP HOUSING FOR YAMAHA 80HP 90HP 100HP OUTBOARD # 67F-44311-01
$44.15
Not yet rated
SKU: NEK0102W009-1WWATER PUMP REPAIR KIT FOR HONDA CR250R CR 250R 2002 2003 2004 2005 2006 2007
$41.59
Not yet rated
SKU: 61A-44311-00WATER PUMP HOUSING FOR YAMAHA 115HP - 250HP OUTBOARD # 61A-44311-00
$47.45
Not yet rated
SKU: NEL0501W003-1WWATER PUMP REPAIR KIT FOR HUSQVARNA TC125 2014 - 2015 TE125 2015 KTM 125SX 2007 - 2015 144SX 2007 -
$50.81
Not yet rated
SKU: NEL0501W002-1WWATER PUMP REPAIR KIT FOR KTM 125SX 2000 - 2006 200EXC 2000 - 2012 200MXC 2000 - 2003 200SX 2003 - 2
$40.00 $26.80
Not yet rated
SKU: NEK0301W001-1WWATER PUMP REPAIR KIT FOR SUZUKI RM125 RM 125 2004 2005 2006 2007 2008
$28.63
Not yet rated
SKU: 646-44352-00