WATER PUMP REPAIR KIT FOR HUSQVARNA TC85 2014 - 2016 KTM 105SX 2004 - 2011 85SX 2003 - 2016
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- NE brand kit includes gaskets, seal and bearings required forwater pump repair
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Tawainese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Actual item pictured
Specifications
| SKU | NEL0500W005-1W |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.155m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.010m |
| Assembled Width | 0.155m |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$33.96
WATER PUMP REPAIR KIT FOR SUZUKI RM250 RM 250 2003 2004 2005 2006 2007 2008
$40.00 $26.01
WATER PUMP REPAIR KIT FOR KAWASAKI KX500 KX 500 1987 - 2004
$49.72
WATER PUMP REPAIR KIT FOR HONDA CBR250R CBR 250R 2011 2012 2013 2014
$29.95 $23.12
WATER PUMP REPAIR KIT FOR KTM 50SX 50 SX 2003 2004 2005
$43.49
WATER PUMP REPAIR KIT FOR YAMAHA OUTBOARD 40HP 50HP 1984 - 1994 # 6H4-W0078-00
$73.98
WATER PUMP IMPELLER REPAIR KIT FOR HONDA 75HP 90HP 115HP 130HP # 06192-ZW1-000
$40.00 $24.35
WATER PUMP REPAIR KIT FOR HONDA CR250R 2002 2003 2004
$55.15
WATER PUMP REPAIR KIT FOR YAMAHA YZ125 YZ 125 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004
$56.85