SKU: NEK0102W009-1W
WATER PUMP REPAIR KIT FOR HONDA CR250R CR 250R 2002 2003 2004 2005 2006 2007
$44.15
In Stock
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- NE brand kit includes all gaskets required for water pump repair
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Tawainese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Actual item pictured
Specifications
| SKU | NEK0102W009-1W |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.155m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.010m |
| Assembled Width | 0.155m |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$37.61
Not yet rated
SKU: NEK0401W002-1WWATER PUMP REPAIR KIT FOR KAWASAKI KX125 KX 125 2003 2004 2005
$63.22
Not yet rated
SKU: NEL0502W003-1WWATER PUMP REPAIR KIT FOR KTM 300EXC 2004 - 2005 300EXC 2009 300MXC/250EXC 2004 - 2005 250SX 2002 -
$56.85
Not yet rated
SKU: NEL0502W006-1WWATER PUMP REPAIR KIT FOR HUSABERG / HUSQVARNA FE250 FE350 FE350S FC250 FC350 KTM 250XC-F/SX-F 250XC
$46.35
Not yet rated
SKU: 6H3-W0078-00WATER PUMP REPAIR KIT FOR YAMAHA OUTBOARD 60HP - 70HP # 6H3-W0078-00
$40.09
Not yet rated
SKU: NEL0501W006-1WWATER PUMP REPAIR KIT FOR HUSQVARNA TC125 2016 - 2018 TE150 2017 - 2018 KTM 150EXC 2017 - 2018 125SX
$42.75
Not yet rated
SKU: NEK0202W006-1WWATER PUMP REPAIR KIT FOR YAMAHA YZ250F YZ 250F 2014 2015 2016 2017 2018
$40.00 $29.69
Not yet rated
SKU: NEK0105W001-1WWATER PUMP REPAIR KIT FOR HONDA CR500R CR 500R 1985 - 2001
$55.00 $24.30
Not yet rated
SKU: NEL0500W003-1W