WATER PUMP REPAIR KIT FOR HUSQVARNA FC250 2016 - 2018 FC350 2016 - 2017 KTM 250SX-F / 350SX-F 2016 - 2018 250XC-F / 350XC-F 2016 - 2017
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- NE brand water pump repair kit
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Tawainese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
Specifications
| SKU | NEL0502W007-1W |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.155m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.010m |
| Assembled Width | 0.155m |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$63.22
WATER PUMP REPAIR KIT FOR KTM 300EXC 2004 - 2005 300EXC 2009 300MXC/250EXC 2004 - 2005 250SX 2002 -
$28.63
WATER PUMP IMPELLER FOR YAMAHA 2 STOKE 2HP 1978 - 2002 OUTBOARD # 646-44352-00
$44.15
WATER PUMP REPAIR KIT FOR HONDA CR250R CR 250R 2002 2003 2004 2005 2006 2007
$46.35
WATER PUMP REPAIR KIT FOR YAMAHA OUTBOARD 60HP - 70HP # 6H3-W0078-00
$40.00 $24.35
WATER PUMP REPAIR KIT FOR HONDA CR250R 2002 2003 2004
$31.82
WATER PUMP IMPELLER FOR YAMAHA 75HP 80HP 90HP 100HP OUTBOARD # 67F-44352-00
$43.49
WATER PUMP REPAIR KIT FOR YAMAHA OUTBOARD 40HP 50HP 1984 - 1994 # 6H4-W0078-00
$49.72
WATER PUMP REPAIR KIT FOR HONDA CBR250R CBR 250R 2011 2012 2013 2014
$40.00 $26.01