SKU: NEL0502W001-1W
WATER PUMP REPAIR KIT FOR KTM 250SX 2003 - 2016
$24.08
RRP $40.00
SAVE $15.92 (40%)
In Stock
Description
KTM 250SX 2003 - 2016, KTM250EXC /300EXC 2000 - 2016
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- NE brand water pump repair kit
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Tawainese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Actual item pictured
- 3 piece kit - water pump gasket, water pump coolantseal and copper washer
Specifications
| SKU | NEL0502W001-1W |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.0320kg |
| Shipping Width | 0.299m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.429m |
| Shipping Cubic | 0.320678000m3 |
| Assembled Length | 0.215m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.155m |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
$63.22
Not yet rated
SKU: NEL0502W003-1WWATER PUMP REPAIR KIT FOR KTM 300EXC 2004 - 2005 300EXC 2009 300MXC/250EXC 2004 - 2005 250SX 2002 -
$49.71
Not yet rated
SKU: 6H3-44311-00WATER PUMP HOUSING FOR YAMAHA 60HP 70HP OUTBOARD # 6H3-44311-00
$24.02
Not yet rated
SKU: 677-44352-00OUTBOARD WATER PUMP IMPELLER FOR YAMAHA OUTBOARD MOTOR # 677-44352-00
$37.61
Not yet rated
SKU: NEK0401W002-1WWATER PUMP REPAIR KIT FOR KAWASAKI KX125 KX 125 2003 2004 2005
$40.09
Not yet rated
SKU: NEL0501W006-1WWATER PUMP REPAIR KIT FOR HUSQVARNA TC125 2016 - 2018 TE150 2017 - 2018 KTM 150EXC 2017 - 2018 125SX
$40.00 $27.57
Not yet rated
SKU: NEK0304W002-1WWATER PUMP REPAIR KIT FOR SUZUKI RMZ450 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
$34.99
Not yet rated
SKU: NEL0504W001-1W