WATER PUMP REPAIR KIT FOR KAWASAKI KX125 2003 2004 2005 2006 2007 2008
Description
2003 - 2008 Kawasaki KX125 water pump repair kit
- NE brand kit includes all gaskets required for water pump repair
- Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Tawainese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Actual item pictured
- 5 piece kit - Right engine case cover gasket, water pump gasket water pump coolant seal, washer and water pump coolant seal
Specifications
| SKU | NEK0401W001-1W |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.0900kg |
| Shipping Width | 0.299m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.429m |
| Shipping Cubic | 0.320678000m3 |
| Assembled Length | 0.340m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.265m |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
$30.60
WATER PUMP IMPELLER FOR SUZUKI 4HP 6HP 4 STROKE OUTBOARD # 17461-98501
$55.00 $24.30
WATER PUMP REPAIR KIT FOR KTM 85SX 85 SX 2003 - 2017
$40.00 $29.69
WATER PUMP REPAIR KIT FOR HONDA CR500R CR 500R 1985 - 2001
$44.96
IMPELLER WATER PUMP REPAIR KIT FOR MERCURY MARINER 25HP - 40HP OUTBOARD # 361-87322-0
$33.96
WATER PUMP REPAIR KIT FOR SUZUKI RM250 RM 250 2003 2004 2005 2006 2007 2008
$40.00 $24.35
WATER PUMP REPAIR KIT FOR HONDA CR250R 2002 2003 2004
$40.00 $27.20
WATER PUMP REPAIR KIT FOR HONDA CR250R 2005 2006 2007
$49.72