WATER PUMP REPAIR KIT FOR SUZUKI RMZ450 RMZ 450 2005 2006 2007
Description
- Suzuki RMZ450 2005 - 2007 water pump repair kit
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- NE brand kit includes all gaskets required forwater pump repair
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Tawainese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Actual item pictured
- 4 piece kit - Right engine casecover gasket, water pump gasket water pump coolant seal and water pump oil seal
Specifications
| SKU | NEK0304W001-1W |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.0940kg |
| Shipping Width | 0.299m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.429m |
| Shipping Cubic | 0.320678000m3 |
| Assembled Length | 0.340m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.265m |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
$40.00 $31.44
WATER PUMP REPAIR KIT FOR KAWASAKI KX125 2003 2004 2005 2006 2007 2008
$41.85
WATER PUMP REPAIR KIT FOR HONDA CRF450R 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
$51.41
WATER PUMP REPAIR KIT FOR HUSQVARNA FC250 2016 - 2018 FC350 2016 - 2017 KTM 250SX-F / 350SX-F 2016 -
$48.41
WATER PUMP REPAIR KIT FOR KAWASAKI KX450F KX 450F 2016 2017 2018
$40.00 $29.69
WATER PUMP REPAIR KIT FOR HONDA CR500R CR 500R 1985 - 2001
$40.00 $28.97
WATER PUMP REPAIR KIT FOR KTM 125SX 125 SX 2000 - 2015
$63.08
WATER PUMP REPAIR KIT FOR HUSQVARNA TC125 2014 - 2015 KTM 120EXC 2000 - 2001 200EXC 2000 - 2005 125S
$41.59
WATER PUMP HOUSING FOR YAMAHA 115HP - 250HP OUTBOARD # 61A-44311-00
$43.49
WATER PUMP REPAIR KIT FOR YAMAHA OUTBOARD 40HP 50HP 1984 - 1994 # 6H4-W0078-00
$34.99