WATER PUMP REPAIR KIT FOR HONDA CR250R 2005 2006 2007
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- NE brand kit includes all gaskets required for water pump reseal
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Tawainese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Actual item pictured
- 6 piece kit - Right engine casecover gasket, water pump gasket x 2, and water pump oil seal, water pump coolant seal
Specifications
| SKU | NEK0102W003-1W |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.0970kg |
| Shipping Width | 0.299m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.429m |
| Shipping Cubic | 0.320678000m3 |
| Assembled Length | 0.340m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.265m |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
$56.85
WATER PUMP REPAIR KIT FOR HUSABERG / HUSQVARNA FE250 FE350 FE350S FC250 FC350 KTM 250XC-F/SX-F 250XC
$44.96
IMPELLER WATER PUMP REPAIR KIT FOR MERCURY MARINER 25HP - 40HP OUTBOARD # 361-87322-0
$43.08
WATER PUMP REPAIR KIT FOR KTM 125SX 150SX 2016 - 2018 150EXC 2017 -2018 HUSQVARNA TC125 TC150 2016
$29.95 $23.12
WATER PUMP REPAIR KIT FOR KTM 50SX 50 SX 2003 2004 2005
$40.09
WATER PUMP REPAIR KIT FOR HUSQVARNA TC125 2016 - 2018 TE150 2017 - 2018 KTM 150EXC 2017 - 2018 125SX
$49.72
WATER PUMP REPAIR KIT FOR HONDA CBR250R CBR 250R 2011 2012 2013 2014
$31.82
WATER PUMP IMPELLER FOR YAMAHA 25HP 30HP OUTBOARD # 689-44352-00
$40.00 $26.80
WATER PUMP REPAIR KIT FOR SUZUKI RM125 RM 125 2004 2005 2006 2007 2008
$48.42