COMPLETE GASKET KIT FOR KAWASAKI KX65 KX 65 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012
KX65 2006 - 2012
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- Kit includes all gaskets and O-rings required for full engine rebuild
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Taiwanese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Engine seal kits available as a separate kit
- Actual item picture
Specifications
| SKU | 808417 |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.430m |
| Shipping Cubic | 0.322500000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
$29.00 $25.66
TOP END GASKET KIT FOR SUZUKI RM65 2003 - 2005 KAWASAKI KX65 2000 - 2020
$30.00 $16.42
ENGINE OIL SEAL KIT FOR SUZUKI RM65 2003 - 2005 KAWASAKI KX65 2000 - 2015
$104.00 $72.09
CLUTCH KIT FOR KAWASAKI KX65 2000 - 2020 SUZUKI RM65 2003 - 2005
More From This Category
$198.99
COMPLETE GASKET KIT FOR KTM 350EXC-F 2013 - 2015 350SX-F / 350XC-F 2011 2012
$37.12
TOP END GASKET KIT FOR SUZUKI RM125 RM 125 1998 1999 2000 2001 2002 2003
$260.00 $140.07
COMPLETE GASKET KIT FOR KAWASAKI KX450F KX 450F 2016 2017 2018
$33.25
BASE GASKET FOR MERCURY MARINER 75HP 90HP OUTBOARD MOTOR # 27-430075
$78.30
TOP END GASKET KIT FOR YAMAHA YFB250FW YFB 250FW TIMBERWOLF 1997 1998
$38.00 $27.89
