SKU: 810464
TOP END GASKET KIT FOR KAWASAKI KX250 KX 250 2004
KX250 2004
$45.60
RRP $60.00
SAVE $14.40 (24%)
In Stock
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- Kit includes all gaskets and O-rings required for top end engine rebuild
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Taiwanese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Engine seal kits available as a separate kit
- Actual item picture
Specifications
| SKU | 810464 |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.0950kg |
| Shipping Width | 0.211m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.269m |
| Shipping Cubic | 0.141898000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
$47.00 $19.68
Not yet rated
SKU: 822103ENGINE OIL SEAL KIT FOR KAWASAKI KDX250 KDX 250 / KX250 KX 250 1983 - 2004
More From This Category
$198.99
Not yet rated
SKU: 808339COMPLETE GASKET KIT FOR KTM 350EXC-F 2013 - 2015 350SX-F / 350XC-F 2011 2012
$37.12
Not yet rated
SKU: 810548TOP END GASKET KIT FOR SUZUKI RM125 RM 125 1998 1999 2000 2001 2002 2003
$260.00 $140.07
Not yet rated
SKU: NEK04040004-1CCOMPLETE GASKET KIT FOR KAWASAKI KX450F KX 450F 2016 2017 2018
$33.25
Not yet rated
SKU: 27-430075BASE GASKET FOR MERCURY MARINER 75HP 90HP OUTBOARD MOTOR # 27-430075
$78.30
Not yet rated
SKU: VG-6128MTOP END GASKET KIT FOR YAMAHA YFB250FW YFB 250FW TIMBERWOLF 1997 1998
$38.00 $27.89
Not yet rated
SKU: 810636