SKU: 822122
ENGINE OIL SEAL KIT FOR YAMAHA YZ250 YZ 250 1999 2000
YZ250 1999-00
$18.44
RRP $47.00
SAVE $28.56 (61%)
In Stock
Description
- SFK brand oil seal kit
- Kit includes all oil seals necessary for an engine and transmission rebuild
- 100% Manufactured in Taiwan, ISO ( International standards organization compliant) 9001 manufacturer
- Manufactured to meet or exceed OEM specifications
- 10 pieces in kit, Kits typically include: Crankshaft, Water Pump, Countershaft, Kickstart and Gear Shaft Seals
- Main Picture for illustration only. Actual product shown in second image
Specifications
| SKU | 822122 |
| Brand | SFK |
| Shipping Weight | 0.0600kg |
| Shipping Width | 0.211m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.269m |
| Shipping Cubic | 0.070949000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
$43.00 $18.05
Not yet rated
SKU: 822116ENGINE OIL SEAL KIT FOR YAMAHA YZ125 YZ 125 1989 1990 1991 1992
$44.00 $20.77
Not yet rated
SKU: 822348ENGINE OIL SEAL KIT FOR KTM 65SX & HUSQVARNA TC 65 2009 - 2020
$29.00 $15.51
Not yet rated
SKU: 822230ENGINE OIL SEAL KIT FOR KAWASAKI KFX50 2003 - 2006 SUZUKI LT50 2002 - 2005
$44.95 $42.97
Not yet rated
SKU: 731A671SR
