ENGINE OIL SEAL KIT FOR YAMAHA YZ250 YZ 250 2002 - 2022 YZ250X YZ 250X 2016 - 2022
YZ250 2002 - 2022 / YZ250X 2016 - 2022
Description
- SFK brand oil seal kit
- Kit includes all oil seals necessary for an engine and transmission rebuild
- 100% Manufactured in Taiwan, ISO ( International standards organization compliant) 9001 manufacturer
- Manufactured to meet or exceed OEM specifications
- 10 pieces in kit, Kits typically include: Crankshaft, Water Pump, Countershaft, Kickstart and Gear Shaft Seals
- Main Picture for illustration only. Actual product shown in second image
Specifications
| SKU | 822304 |
| Brand | SFK |
| Shipping Weight | 0.0890kg |
| Shipping Width | 0.211m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.269m |
| Shipping Cubic | 0.070949000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
Others Also Bought
$47.00 $19.68
ENGINE OIL SEAL KIT FOR KAWASAKI KDX250 KDX 250 / KX250 KX 250 1983 - 2004
$47.00 $19.07
ENGINE OIL SEAL KIT FOR SUZUKI RM250 RM 250 1989 1990 1991 1992 1993
$55.00 $17.84
ENGINE OIL SEAL KIT FOR YAMAHA WR450F WR 450F 2003 - 2009 YZ450F YZ 450F 2003 - 2011
More From This Category
$47.00 $19.07
ENGINE OIL SEAL KIT FOR SUZUKI RM250 RM 250 1989 1990 1991 1992 1993
$55.00 $16.93
ENGINE OIL SEAL KIT FOR YAMAHA YZ400F 1998 - 1999 YZ426F 2000 - 2002 WR400F 1998 - 2000 WR426F 2001
$61.60 $48.55
OIL SEAL KIT FOR KTM 125SX 2016 - 2017 150SX 2016 - 2017 150EXC 2017 HUSQVARNA TC125 2016 - 2017 TE1
$47.00 $17.12
ENGINE OIL SEAL KIT FOR KTM 125EXC 125 EXC 1998 - 2016 125SX 125 SX 1998 - 2015
$63.00 $22.17
ENGINE OIL SEAL KIT FOR HONDA CRF250R 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
$63.00 $22.80
