SKU: 822317
ENGINE OIL SEAL KIT FOR SUZUKI RM250 RM 250 2006 2007 2008
RM250 2006 - 2008
$17.62
RRP $47.00
SAVE $29.38 (63%)
In Stock
Description
- SFK brand oil seal kit
- Kit includes all oil seals necessary for an engine and transmission rebuild
- 100% Manufactured in Taiwan, ISO ( International standards organization compliant) 9001 manufacturer
- Manufactured to meet or exceed OEM specifications
- 7 pieces in kit, Kits typically include: Crankshaft, Water Pump, Countershaft, Kickstart and Gear Shaft Seals
- Main Picture for illustration only. Actual product shown in second image
Specifications
| SKU | 822317 |
| Brand | SFK |
| Shipping Weight | 0.0600kg |
| Shipping Width | 0.211m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.269m |
| Shipping Cubic | 0.070949000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
$60.00 $20.53
Not yet rated
SKU: 822335ENGINE OIL SEAL KIT FOR KTM 450XC 450 XC 2008 2009 525XC 525 XC 2008
$60.00 $17.13
Not yet rated
SKU: 822223ENGINE OIL SEAL KIT FOR KAWASAKI KX250F 2004 - 2005 SUZUKI RMZ250 2004 - 2006
$47.00 $19.68
Not yet rated
SKU: 822103ENGINE OIL SEAL KIT FOR KAWASAKI KDX250 KDX 250 / KX250 KX 250 1983 - 2004
$44.00 $20.77
Not yet rated
SKU: 822348ENGINE OIL SEAL KIT FOR KTM 65SX & HUSQVARNA TC 65 2009 - 2020
$60.00 $44.99
Not yet rated
SKU: 822274