SKU: NEK03040005-1T
TOP END GASKET KIT FOR SUZUKI RMZ450 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
$99.00
In Stock
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- Kit includes all gaskets and O-rings required for top end rebuild
- Head gasket made from Japanese materials, remainder 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Taiwanese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Engine seal kits available as a separate kit
- Actual item picture
Specifications
| SKU | NEK03040005-1T |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.1170kg |
| Shipping Width | 0.211m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.269m |
| Shipping Cubic | 0.184467000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$180.00 $161.52
Not yet rated
SKU: KIT-811331COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR KTM 450 SX-F 2007 - 2012 450XC-F 2008 - 2009
$105.95 $53.67
Not yet rated
SKU: 731A668TPTOP END GASKET KIT FOR KTM 250SX-F / 250XC-F 2016 - 2017 HUSQVARNA 250FC 2016 - 2017
$39.62
Not yet rated
SKU: 299101COMPLETE GASKET KIT FOR BRIGGS & STRATTON 9HP 10HP ALL YEARS # 299101
$127.30
Not yet rated
SKU: 808365COMPLETE GASKET KIT FOR KTM 350SX-F / 350XC-F 2013 - 2015 HUSQVARNA FC350 2014 2015
$33.25
Not yet rated
SKU: 27-430075
