SKU: 810331
TOP END GASKET KIT FOR KTM 450SX-F 2007 - 2012 450XC-F 2008 - 2009
450 SX-F 2007 - 2012, XC-F 2008-2009
$105.05
In Stock
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- Kit includes all gaskets and O-rings required for top end engine rebuild
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Taiwanese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Engine seal kits available as a separate kit
- Actual item picture
Specifications
| SKU | 810331 |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.211m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.269m |
| Shipping Cubic | 0.141898000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
Others Also Bought
$279.73
Not yet rated
SKU: 808317COMPLETE GASKET KIT FOR KTM 400EXC 450EXC 400EXC-G 450EXC-G 400MXC 450MXC 450SMS 400SX
$107.00 $85.92
Not yet rated
SKU: P400270620037TOP END GASKET KIT FOR KTM 450EXC 450 EXC 2008 2009 2010 2011
$173.03
Not yet rated
SKU: 808343COMPLETE GASKET KIT FOR KTM 450EXC 450 EXC 2012 - 2013 500EXC 500 EXC 2012 - 2015
More From This Category
$91.00 $36.97
Not yet rated
SKU: 808430COMPLETE GASKET KIT FOR KAWASAKI KX125 KX 125 2003 2004 2005
$97.12
Not yet rated
SKU: 439202COMPLETE GASKET KIT FOR EVINRUDE JOHNSON 135 150 175 HP 6 CYL EFI OUTBOARD MOTOR
$225.00 $205.99
Not yet rated
SKU: KIT-811262COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR HONDA CRF250R 2004 - 2007 / CRF250X 2004 - 2015
$176.10
Not yet rated
SKU: P400510900098