SKU: 810456
TOP END GASKET KIT FOR KAWASAKI KX250 KX 250 1992
KX250 1992
$32.83
RRP $60.00
SAVE $27.17 (45%)
In Stock
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- Kit includes all gaskets and O-rings required for top end engine rebuild
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Taiwanese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Engine seal kits available as a separate kit
- Actual item picture
Specifications
| SKU | 810456 |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.211m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.269m |
| Shipping Cubic | 0.141898000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
$20.65
Not yet rated
SKU: 504300350250.25MM CYLINDER BASE GASKET FOR KTM 125SX 2016 2017 2018 2019 2020
$131.75
Not yet rated
SKU: 439085COMPLETE GASKET KIT FOR EVINRUDE JOHNSON 85HP - 140HP V4 1983 1990 OUTBOARD MOTOR
$102.10 $88.04
Not yet rated
SKU: 810852TOP END GASKET KIT FOR YAMAHA YFM660 YFM 660 RAPTOR 2001 2002 2003 2004 2005
$120.00 $117.76
Not yet rated
SKU: KIT-811259COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR HONDA CR250 1992 - 2001
$139.95 $62.58
Not yet rated
SKU: 808839COMPLETE GASKET KIT FOR SUZUKI LTA500 LTA 500 2002 2003 2004 2005 2006 2007
$160.00 $112.40
Not yet rated
SKU: KIT-811677COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR YAMAHA YZ450F YZ 450F 2003 2004 2005
$61.10
Not yet rated
SKU: 808414