SKU: 822248
ENGINE OIL SEAL KIT FOR HONDA CRF250X 2004 - 2015 CRF250R 2004 - 2009
CRF250X 2004 - 2015 / CRF250R 2004 - 2009
$21.57
RRP $55.00
SAVE $33.43 (61%)
In Stock
Description
- SFK brand oil seal kit
- Kit includes all oil seals necessary for an engine and transmission rebuild
- 100% Manufactured in Taiwan, ISO ( International standards organization compliant) 9001 manufacturer
- Manufactured to meet or exceed OEM specifications
- 10 pieces in kit, Kits typically include: Crankshaft, Water Pump, Countershaft, Kickstart and Gear Shaft Seals
- Main Picture for illustration only. Actual product shown in second image
Specifications
| SKU | 822248 |
| Brand | SFK |
| Shipping Weight | 0.0840kg |
| Shipping Width | 0.211m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.269m |
| Shipping Cubic | 0.070949000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
$173.03
Not yet rated
SKU: 808262COMPLETE GASKET KIT FOR HONDA CRF250R 2004 - 2007 CRF250X 2004 - 2015
$72.91
Not yet rated
SKU: 810262TOP END GASKET KIT FOR HONDA CRF250R 2004 - 2007 CRF250X 2004 - 2015
More From This Category
$47.00 $17.12
Not yet rated
SKU: 822187ENGINE OIL SEAL KIT FOR KTM 125EXC 125 EXC 1998 - 2016 125SX 125 SX 1998 - 2015
$60.00 $20.35
Not yet rated
SKU: 822355ENGINE OIL SEAL KIT FOR SUZUKI RMZ250 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
$47.00 $17.67
Not yet rated
SKU: 822175ENGINE OIL SEAL KIT FOR YAMAHA YZ250F YZ 250F 2001 - 2013 WRF250 WRF 250 2002 - 2013
$55.00 $25.24
Not yet rated
SKU: 822333

