SKU: 822111
ENGINE OIL SEAL KIT FOR HONDA CR250R CR 250R 1992 - 2001
CR250R 1992 - 2001
$61.79
In Stock
Description
- SFK brand oil seal kit
- Kit includes all oil seals necessary for an engine and transmission rebuild
- 100% Manufactured in Taiwan, ISO ( International standards organization compliant) 9001 manufacturer
- Manufactured to meet or exceed OEM specifications
- 8 pieces in kit, Kits typically include: Crankshaft, Water Pump, Countershaft, Kickstart and Gear Shaft Seals
- Main Picture for illustration only. Actual product shown in second image
Specifications
| SKU | 822111 |
| Brand | SFK |
| Shipping Weight | 0.0600kg |
| Shipping Width | 0.211m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.269m |
| Shipping Cubic | 0.070949000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
$47.00 $19.07
Not yet rated
SKU: 822126ENGINE OIL SEAL KIT FOR SUZUKI RM250 RM 250 1989 1990 1991 1992 1993
$43.00 $18.65
Not yet rated
SKU: 822304ENGINE OIL SEAL KIT FOR YAMAHA YZ250 YZ 250 2002 - 2022 YZ250X YZ 250X 2016 - 2022
$38.00 $17.02
Not yet rated
SKU: 822172ENGINE OIL SEAL KIT FOR YAMAHA YZ125 YZ 125 2001 2002 2003 2004
$25.00 $15.07
Not yet rated
SKU: 822222ENGINE OIL SEAL KIT FOR KTM 50SX 50 SX PRO SENIOR SR 2001 - 2008
$63.00 $22.80
Not yet rated
SKU: 822672ENGINE OIL SEAL KIT FOR YAMAHA YZ250F YZ 250F 2014 2015 2016 2017 2018
$43.00 $23.21
Not yet rated
SKU: 822154