SKU: 808319
COMPLETE GASKET KIT FOR KTM 200SX 200 SX 2003 - 2005 200EXC 200 EXC 2003 - 2013
200 SX 2003 - 2005, 200EXC 2003 - 2013
$45.40
RRP $89.00
SAVE $43.60 (49%)
In Stock
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- Kit includes all gaskets and O-rings required for full engine rebuild
- 5 additional base gaskets used to set the "X dimension" for those seeking the perfect squish
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Taiwanese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Engine seal kits available as a separate kit
- Actual item picture
Specifications
| SKU | 808319 |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.1560kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.430m |
| Shipping Cubic | 0.322500000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
$149.56
Not yet rated
SKU: 808847COMPLETE GASKET KIT FOR SUZUKI LTZ400 LTZ 400 2003 2004 2005 2006 2007 2008
$268.64
Not yet rated
SKU: 390078COMPLETE GASKET KIT FOR EVINRUDE JOHNSON 60HP 65HP 70HP 75HP 1989 - 1997 OUBOARD MOTOR
$7.43
Not yet rated
SKU: 036-CARPARTS-2EXHAUST MANIFOLD GASKET FOR GU GQ NISSAN PATROL 4.2L TD42T TURBO DIESEL
$154.77
Not yet rated
SKU: 63V-W0001-00COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR YAMAHA 9.9HP - 15HP 1995 - 2019 OUTBOARD MOTOR
$125.00 $102.54
Not yet rated
SKU: KIT-811330COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR KTM 125 SX 2007 - 2015 144SX 2007 - 2008 150SX 2009 - 2015
$55.00 $33.27
Not yet rated
SKU: 810319TOP END GASKET KIT FOR KTM 200SX 2003 - 2013 200XC / 200EXC 2003 - 2015
$213.20
Not yet rated
SKU: 808328