TOP END GASKET KIT FOR ATV POLARIS 450CC 450 CC SPORTSMAN 2006 2007
450CC SPORTSMAN 2006-2007
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- Kit includes all gaskets and O-rings required for top end engine rebuild
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Taiwanese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Engine seal kits available as a separate kit
- Actual item picture
Specifications
| SKU | 810821 |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.4193kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.430m |
| Shipping Cubic | 0.322500000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
Others Also Bought
$68.65 $60.52
TOP END GASKET KIT FOR SUZUKI ATV 400CC LTA400F EIGER 4WD 2002 - 2007
$117.21
COMPLETE GASKET KIT FOR YAMAHA YFM660F 660 GRIZZLY ALL MODELS 2002 - 2008
$112.86
TOP END GASKET KIT FOR YAMAHA WR450F 2021 / YZ450F 2020 2021 / YZ450FX 2021
More From This Category
$102.00 $33.00
COMPLETE GASKET KIT FOR KTM 250XC / 250EXC 2008 - 2016 HUSABERG TE250 2011 - 2014 HUSQVARNA TE250 20
$102.92
COMPLETE GASKET KIT FOR KTM 125SX 2007 - 2015 144SX 2007 - 2008 150SX 2009 - 2015 150XC 2010 - 2015
$46.67
TOP END GASKET KIT FOR HONDA ZR50 1988 - 1999 XR50 2000 - 2003 CRF50F 2004 - 2015
$21.29
0.2MM CYLINDER BASE GASKET FOR KTM 125SX 2001 - 2015 125EXC 2001 - 2002 200EXC 2001 - 2016
$97.12
COMPLETE GASKET KIT FOR EVINRUDE JOHNSON 135 150 175 HP 6 CYL EFI OUTBOARD MOTOR
$55.00 $26.10
TOP END GASKET KIT FOR KTM 125SX / 125EXC 1993 1994 1995 1996 1997
$115.00 $91.57
COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR KAWASAKI KX125 KX 125 1998 1999 2000
$20.94