SKU: P400320850170
COMPLETE GASKET KIT FOR MAICO 490 2T 490 2T 1983
MAICO MAICO 490 2T
$81.97
RRP $107.00
SAVE $25.03 (23%)
In Stock
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- Kit includes all gaskets and O-rings required for full engine rebuild
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Tawainese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Engine seal kits available as a separate kit
- Actual item picture
Specifications
| SKU | P400320850170 |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.1510kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.280000000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
$50.00 $19.99
Not yet rated
SKU: 810333TOP END GASKET KIT FOR KTM 250SX 2007 - 2016 HUSABERG TE250 2011 - 2014 HUSQVARNA TC250 / TE250 2014
$172.90
Not yet rated
SKU: 391988COMPLETE GASKET KIT FOR EVINRUDE JOHNSON 150HP - 235HP 6 CYL 1978 - 1992 1982 - 1985 OUTBOARD MOTOR
$110.98
Not yet rated
SKU: KIT-811324COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR KTM 250EXC 250 EXC 2005 2006 250SX 250 SX 2005 2006
$204.90 $93.93
Not yet rated
SKU: 731A141FLCOMPLETE GASKET KIT FOR KTM 250EXC-F 250 EXC-F 2017 HUSQVARNA FE250 FE 250 2017
$53.92
Not yet rated
SKU: P400155600011TOP END GASKET KIT GASGAS TXT PRO 125 - 250 - 300 2002 - 2013
$28.44
Not yet rated
SKU: 47-19453
