Description
- Caber ring set to suit Meteor brand piston
- Actual item picture
THE ART OF PISTONS AND PISTON RINGS PROCESSING.
We are specialized in the production of aluminum alloyed pistons and cast iron piston rings for a wide range of applications. Our goal has always been to deliver high-end quality products, constantly moving towards cutting edge technologies to ensure the highest quality standards
PROUD TO BE ITALIAN MANUFACTURERS.
Being Italian means we have passion and dedication to what we do. Meteor Piston and Caber are a blend of a deep heritage in producing ability, technical creativity, tradition in engines, flexibility; in our products we put the best part of the world in terms of partners, technologies and components.
Recommendations Prior to fitment:
The ring gap will also need to be measured to ensure that clearance is correct as per OEM manual
Specifications
| SKU | SS2047000 |
| Brand | Meteor piston |
| Shipping Weight | 0.0250kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.015m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.060500000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
$258.00 $192.17
METEOR PISTON KIT FOR KIT FOR KTM / HUSQVARNA 4T WITH DLC PIN 250SXF 250XCF / 250FC 2016 - 2018 H.C.
$149.00 $104.27
METEOR PISTON KIT FOR KTM / HUSQVARNA - SINGLE RING - 125SX 125EXC 125EXC / TC125 TE125 TX125 53.94
$149.00 $102.86
METEOR PISTON KIT FOR KTM / HUSQVARNA - 125SX / 125EXC / TE125 / TC125 / TX125 53.94
$242.00 $230.78
METEOR PISTON KIT FOR HONDA 4T CRF450R 2013 - 2016 ORIG COMP 12.5:1 95.96 SIZE.C
$32.45
CABER SINGLE RING SET FOR HONDA CR 125 WITH PORT 2000 2001 2002 2003
$299.00 $162.37
METEOR PISTON KIT FOR HONDA CRF450R 13 - 16 HC RACING 132:1 95.96 SIZE B + DLC PIN
$295.00 $242.21
