Description
- Caber ring set to suit Meteor brand piston
- Actual item picture
THE ART OF PISTONS AND PISTON RINGS PROCESSING.
We are specialized in the production of aluminum alloyed pistons and cast iron piston rings for a wide range of applications. Our goal has always been to deliver high-end quality products, constantly moving towards cutting edge technologies to ensure the highest quality standards
PROUD TO BE ITALIAN MANUFACTURERS.
Being Italian means we have passion and dedication to what we do. Meteor Piston and Caber are a blend of a deep heritage in producing ability, technical creativity, tradition in engines, flexibility; in our products we put the best part of the world in terms of partners, technologies and components.
Recommendations Prior to fitment:
The ring gap will also need to be measured to ensure that clearance is correct as per OEM manual
Specifications
| SKU | SS1518000 |
| Brand | Meteor piston |
| Shipping Weight | 0.0250kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.015m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.060500000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
$299.00 $162.37
METEOR PISTON KIT FOR HONDA CRF450R 13 - 16 HC RACING 132:1 95.96 SIZE B + DLC PIN
$258.00 $215.36
METEOR PISTON KIT FOR HONDA 4T CRF450R 2013 - 2016 HIGH COMP 13.2:1 95.96 SIZE.B
$32.45
CABER SINGLE RING SET FOR HONDA CR 125 WITH PORT 2000 2001 2002 2003
$211.00 $185.85
METEOR PISTON KIT FOR KTM / HUSBAERG / HUSQVARNA 4T HIGH COMPRESSION 250SX-F 06 - 12 250EXC-F 07 - 1
$273.00 $148.36
METEOR PISTON KIT FOR 4T KTM 250EXC-F / 250XCF - W / 250SX-F / HUSABERG FE250 / HUSQVARNA FC250 / FE
$227.00 $215.11
METEOR PISTON KIT FOR SUZUKI 4T RMZ250 RMZ 250 2013 2014 2015 13.5.1 76.95
$222.00 $193.25
METEOR PISTON KIT FOR KTM 350SX-F 2011 - 2015 / HUSQVARNA FC350 2014 - 2015 HIGH COMP 14.1:1 87.97
$258.00 $193.76
METEOR PISTON KIT FOR YAMAHA 4T YZ250F YZ 250F 2016 2017 ORIGINAL COMP SIZE C
$258.00 $192.17
