SKU: 822228
ENGINE OIL SEAL KIT FOR YAMAHA WR450F WR 450F 2003 - 2009 YZ450F YZ 450F 2003 - 2011
WR450F 2003 - 2009 YZ450F 2003 - 2011
$17.84
RRP $55.00
SAVE $37.16 (68%)
In Stock
Description
- SFK brand oil seal kit
- Kit includes all oil seals necessary for an engine and transmission rebuild
- 100% Manufactured in Taiwan, ISO ( International standards organization compliant) 9001 manufacturer
- Manufactured to meet or exceed OEM specifications
- 10 pieces in kit, Kits typically include: Crankshaft, Water Pump, Countershaft, Kickstart and Gear Shaft Seals
- Main Picture for illustration only. Actual product shown in second image
Specifications
| SKU | 822228 |
| Brand | SFK |
| Shipping Weight | 0.0560kg |
| Shipping Width | 0.211m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.269m |
| Shipping Cubic | 0.070949000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
$43.00 $18.50
Not yet rated
SKU: 822102ENGINE OIL SEAL KIT FOR KAWASAKI KDX200 KDX 200 1986 1987 1988
$19.82
Not yet rated
SKU: 822370ENGINE OIL SEAL KIT FOR KTM 125SX / 150SX 2016 - 2019 150EXC 2017 - 2019 HUSQVARNA TC125 2016 - 2019
$95.00 $47.86
Not yet rated
SKU: 731A144TPTOP END GASKET KIT FOR KTM 250SX 250EXC 250XC 250EXC 300 EXC 300XC - 2017 HUSQVARNA TE250 TC250 TE30
$47.00 $19.68
Not yet rated
SKU: 822103ENGINE OIL SEAL KIT FOR KAWASAKI KDX250 KDX 250 / KX250 KX 250 1983 - 2004
$55.00 $20.57
Not yet rated
SKU: 822178ENGINE OIL SEAL KIT FOR HONDA CRF450R CRF 450R 2002 2003 2004 2005 2006
$60.00 $44.99
Not yet rated
SKU: 822274
