SKU: NEL0501W001-1W
WATER PUMP REPAIR KIT FOR KTM 125SX 125 SX 2000 - 2015
$28.97
RRP $40.00
SAVE $11.03 (28%)
In Stock
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- NE brand kit includes gaskets required forwater pump repair
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Tawainese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Actual item pictured
- 7 piece kit - 3 x o-ring, coolant seal, shim and 2 x copper washer
Specifications
| SKU | NEL0501W001-1W |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.0320kg |
| Shipping Width | 0.299m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.429m |
| Shipping Cubic | 0.320678000m3 |
| Assembled Length | 0.215m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.155m |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
$48.41
Not yet rated
SKU: NEK0404W004-1WWATER PUMP REPAIR KIT FOR KAWASAKI KX450F KX 450F 2016 2017 2018
$28.63
Not yet rated
SKU: 682-44352-00WATER PUMP IMPELLER FOR YAMAHA 9.9HP 15HP 1980 - 1995 OUTBOARD # 682-44352-00
$42.43
Not yet rated
SKU: 17400-93911WATER PUMP REPAIR KIT FOR SUZUKI 9.9HP 15HP OUTBOARD # 17400-93912
$63.08
Not yet rated
SKU: NEL0501W005-1WWATER PUMP REPAIR KIT FOR HUSQVARNA TC125 2014 - 2015 KTM 120EXC 2000 - 2001 200EXC 2000 - 2005 125S
$68.97
Not yet rated
SKU: NEK0400W004-1WWATER PUMP REPAIR KIT FOR KAWASAKI KX65 KX 65 2000 2001 2002 2003 2004 2005
$40.00 $31.44
Not yet rated
SKU: NEK0401W001-1W