SKU: P400320850160
COMPLETE GASKET KIT FOR MAICO 490 2T 490 2T 1981
$59.40
RRP $107.00
SAVE $47.60 (44%)
In Stock
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- Kit includes all gaskets and O-rings required for full engine rebuild
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Tawainese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Engine seal kits available as a separate kit
- Actual item picture
Specifications
| SKU | P400320850160 |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.4500kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.280000000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
$200.00 $131.34
Not yet rated
SKU: KIT-811328COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR KTM 250SX-F 2005 - 2012 / 250EXC-F 2007 - 2013
$7.43
Not yet rated
SKU: 036-CARPARTS-2EXHAUST MANIFOLD GASKET FOR GU GQ NISSAN PATROL 4.2L TD42T TURBO DIESEL
$105.00 $94.02
Not yet rated
SKU: KIT-811426COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR KAWASAKI KX125 KX 125 1988
$43.06
Not yet rated
SKU: 21-857005AFUEL PUMP GASKET KIT FOR MERCURY MARINER 35HP - 250HP 1988 - 2016 OUTBOARD MOTOR
$130.00 $100.15
Not yet rated
SKU: KIT-811581COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR SUZUKI RM250 RM 250 1994 1995
$105.95 $53.67
Not yet rated
SKU: 731A668TP
