TOP END GASKET KIT FOR HONDA CR250R CR 250R 2005 2006 2007
CR250R 2005 - 2007
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- Kit includes all gaskets and O-rings required for top end engine rebuild
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Taiwanese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Engine seal kits available as a separate kit
- Actual item picture
Specifications
| SKU | 810264 |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.211m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.269m |
| Shipping Cubic | 0.141898000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
$152.00 $64.15
COMPLETE GASKET KIT FOR KAWASAKI KFX450 KFX 450 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
$37.65
WATER PUMP IMPELLER FOR EVINRUDE JOHNSON 30HP 35HP 1998 1999 2000 2001 OUTBOARD
$24.41
WATER PUMP IMPELLER FOR MERCURY MARINER OUTBOARD 2HP 2.5HP 3.3HP 4HP 5HP 6HP # 369-65021
$55.00 $33.27
TOP END GASKET KIT FOR KTM 200SX 2003 - 2013 200XC / 200EXC 2003 - 2015
$105.00 $60.13
TOP END GASKET KIT FOR HONDA TRX500FPA TRX 500FPA 2009 2010 2011
$29.43
WATER PUMP IMPELLER FOR SUZUKI 20HP - 40HP OUTBOARD MOTOR # 17461-96311
$95.00 $80.55
COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR YAMAHA YZ125 YZ 125 1993
$149.60 $106.08