SKU: P400270600071
TOP END GASKET KIT FOR KTM 450SX-F 450 SX-F 2014 2015
450 SX-F 2014-2015 Top Set
$85.88
RRP $107.00
SAVE $21.12 (20%)
In Stock
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- Kit includes all gaskets and O-rings required for top end engine rebuild
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Tawainese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Engine seal kits available as a separate kit
- Actual item picture
Specifications
| SKU | P400270600071 |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.211m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.269m |
| Shipping Cubic | 0.141898000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
$107.00 $42.51
Not yet rated
SKU: 808445COMPLETE GASKET KIT FOR KAWASAKI KDX220 KDX 220 1997 - 2005
$34.99
Not yet rated
SKU: NEL0504W001-1WWATER PUMP GASKET FOR KTM 450SX-F 450 SX-F 2007 2008 2009 2010 2011 2012
$116.97
Not yet rated
SKU: KIT-811425COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR KAWASAKI KX125 KX 125 1995 1996 1997
$50.00 $19.99
Not yet rated
SKU: 810333TOP END GASKET KIT FOR KTM 250SX 2007 - 2016 HUSABERG TE250 2011 - 2014 HUSQVARNA TC250 / TE250 2014
$173.03
Not yet rated
SKU: 808343COMPLETE GASKET KIT FOR KTM 450EXC 450 EXC 2012 - 2013 500EXC 500 EXC 2012 - 2015
$37.65
Not yet rated
SKU: KIT-395289_11WATER PUMP IMPELLER FOR EVINRUDE JOHNSON 30HP 35HP 1998 1999 2000 2001 OUTBOARD
$125.00 $59.38
Not yet rated
SKU: KIT-811550