TOP END GASKET KIT FOR KTM 300EXC 2005 300XC 2006 - 2007
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- Kit includes all gaskets and O-rings required for top end engine rebuild
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Taiwanese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Engine seal kits available as a separate kit
- Actual item picture
Specifications
| SKU | 810326 |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.211m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.269m |
| Shipping Cubic | 0.141898000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
$60.00 $45.95
TOP END GASKET KIT FOR KTM 300EXC / 300XC - 2008 - 2016 HUSABERG TE300 2011 - 2014 HUSQVARNA TE300 2
$107.00 $57.91
COMPLETE GASKET KIT FOR KTM 300EXC / 300MXC 2005 - 2007 300XC 2006 - 2007
$47.00 $19.40
ENGINE OIL SEAL KIT FOR KTM 250EXC 2004 - 2016 250SX 2003 - 2016 300SX / 300EXC / 300XC 2004 - 2016
$58.08
CABER RING SET FOR 2T KTM EXC300 20042016 XC300 2006 2016 HUSABERG TE300 2011 2014 HUSQVARNA TE300 2
$241.63
COMPLETE GASKET KIT FOR HUSQVARNA TE250 TE 250 TC250 TC 250 TXC250 TXC 250 2013 2014
More From This Category
$50.00 $19.99
TOP END GASKET KIT FOR KTM 250SX 2007 - 2016 HUSABERG TE250 2011 - 2014 HUSQVARNA TC250 / TE250 2014
$172.90
COMPLETE GASKET KIT FOR EVINRUDE JOHNSON 150HP - 235HP 6 CYL 1978 - 1992 1982 - 1985 OUTBOARD MOTOR
$110.98
COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR KTM 250EXC 250 EXC 2005 2006 250SX 250 SX 2005 2006
$204.90 $93.93
COMPLETE GASKET KIT FOR KTM 250EXC-F 250 EXC-F 2017 HUSQVARNA FE250 FE 250 2017
$53.92
TOP END GASKET KIT GASGAS TXT PRO 125 - 250 - 300 2002 - 2013
$28.44


