SKU: 810406
TOP END GASKET KIT FOR KAWASAKI KX80 KX 80 1990
KX80 1990
$25.66
RRP $32.00
SAVE $6.34 (20%)
In Stock
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- Kit includes all gaskets and O-rings required for top end engine rebuild
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Taiwanese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Engine seal kits available as a separate kit
- Actual item picture
Specifications
| SKU | 810406 |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.211m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.269m |
| Shipping Cubic | 0.141898000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
$346.82
Not yet rated
SKU: 437155COMPLETE GASKET KIT FOR EVINRUDE JOHNSON 150 175 HP 6 CYL 1991 - 2006 # 437155
$135.00 $61.26
Not yet rated
SKU: KIT-811264COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR HONDA CR250R CR 250R 2005 2006 2007
$33.25
Not yet rated
SKU: 27-430075BASE GASKET FOR MERCURY MARINER 75HP 90HP OUTBOARD MOTOR # 27-430075
$24.00 $22.41
Not yet rated
SKU: 810301TOP END GASKET KIT FOR KTM 50SX / 50ADV A/C 1997 1998 1999 2000
$110.66
Not yet rated
SKU: 437725