SKU: VG-5221M
TOP END GASKET KIT FOR HONDA TRX500FE TRX500FM TRX500 FE FM Fourtrax 2005 - 2011
$54.71
RRP $88.00
SAVE $33.29 (38%)
In Stock
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- Kit includes all gaskets and O-rings required for top end engine rebuild
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Tawainese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Engine seal kits available as a separate kit
- Actual item picture
Specifications
| SKU | VG-5221M |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.211m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.269m |
| Shipping Cubic | 0.141898000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
$114.40 $52.88
Not yet rated
SKU: 808894COMPLETE GASKET KIT FOR HONDA TRX400X TRX 400X 2009 2010 2011 2012 2013 2014
$154.77
Not yet rated
SKU: 63V-W0001-00COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR YAMAHA 9.9HP - 15HP 1995 - 2019 OUTBOARD MOTOR
$169.73
Not yet rated
SKU: 808318COMPLETE GASKET KIT FOR KTM 450SX 450MXC-G 450XC 450SMR 520EXC 520SX 520MXC 525MXC-G 525SX 525MXC 52
$86.25 $48.51
Not yet rated
SKU: 810847TOP END GASKET KIT FOR SUZUKI 400 CC 400CC LTZ400 LTZ 400 2003 - 2009
$120.00 $84.21
Not yet rated
SKU: KIT-811239COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR HONDA CR125R CR 125R 2003
$53.92
Not yet rated
SKU: P400155600011
