SKU: 822178
ENGINE OIL SEAL KIT FOR HONDA CRF450R CRF 450R 2002 2003 2004 2005 2006
CRF450R 2002 - 2006
$20.57
RRP $55.00
SAVE $34.43 (63%)
In Stock
Description
- SFK brand oil seal kit
- Kit includes all oil seals necessary for an engine and transmission rebuild
- 100% Manufactured in Taiwan, ISO ( International standards organization compliant) 9001 manufacturer
- Manufactured to meet or exceed OEM specifications
- 10 pieces in kit, Kits typically include: Crankshaft, Water Pump, Countershaft, Kickstart and Gear Shaft Seals
- Main Picture for illustration only. Actual product shown in second image
Specifications
| SKU | 822178 |
| Brand | SFK |
| Shipping Weight | 0.0850kg |
| Shipping Width | 0.211m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.269m |
| Shipping Cubic | 0.070949000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
$120.00 $80.62
Not yet rated
SKU: CDSS0148CLUTCH KIT FOR HONDA CRF450 CRF 450 2004 2005 2006 2007 2008
More From This Category
$55.00 $51.49
Not yet rated
SKU: 822193ENGINE OIL SEAL KIT FOR KAWASAKI KLX400 2003 - 2004 SUZUKI DRZ400 2000 - 2015
$55.00 $21.57
Not yet rated
SKU: 822248ENGINE OIL SEAL KIT FOR HONDA CRF250X 2004 - 2015 CRF250R 2004 - 2009
$55.00 $16.93
Not yet rated
SKU: 822167ENGINE OIL SEAL KIT FOR YAMAHA YZ400F 1998 - 1999 YZ426F 2000 - 2002 WR400F 1998 - 2000 WR426F 2001
$43.00 $18.39
Not yet rated
SKU: 822266ENGINE OIL SEAL KIT FOR SUZUKI RM125 RM 125 2004 2005 2006 2007 2008
$67.34
Not yet rated
SKU: 731A144SR

