Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- Kit includes all gaskets and O-rings required for full engine rebuild
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Taiwanese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Engine seal kits available as a separate kit
- Actual item picture
Specifications
| SKU | 808233 |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.1280kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.430m |
| Shipping Cubic | 0.322500000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
Others Also Bought
$36.06
2 x 17" ULTRA HEAVY DUTY UHD TUBES 2.75 - 17 70/100 - 17 MOTOCROSS OFF ROAD ENDURO
$34.14
COMPLETE GASKET KIT FOR HONDA GX160 GX 160 / GX200 GX 200 ENGINE # 06111-ZF1-406
$42.43
FUEL PUMP FOR JOHNSON EVINRUDE / MALLORY 6HP - 15HP / 9 - 35350 OUTBOARD # 397839
More From This Category
$34.14
COMPLETE GASKET KIT FOR HONDA GX160 GX 160 / GX200 GX 200 ENGINE # 06111-ZF1-406
$26.51
EXHAUST COVER GASKET FOR EVINRUDE JOHNSON 88HP 90HP 100HP V4 OUTBOARD MOTOR
$20.65
0.25MM CYLINDER BASE GASKET FOR KTM 125SX 2016 2017 2018 2019 2020
$95.00 $80.55
COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR YAMAHA YZ125 YZ 125 1990 1991
$135.00 $61.26
COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR HONDA CR250R CR 250R 2005 2006 2007
$60.38