SKU: P400270850071
COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR KTM 450SX-F 450 SX-F 2014 - 2015
450 SX-F 2014-2015
$62.07
RRP $211.00
SAVE $148.93 (71%)
In Stock
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- Kit includes all gaskets and O-rings required for full engine rebuild
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Tawainese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Engine seal kits available as a separate kit
- Actual item picture
Specifications
| SKU | P400270850071 |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.2780kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.280000000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
$86.25 $48.51
Not yet rated
SKU: 810847TOP END GASKET KIT FOR SUZUKI 400 CC 400CC LTZ400 LTZ 400 2003 - 2009
$220.00 $113.54
Not yet rated
SKU: 731A670FLCOMPLETE GASKET KIT FOR KTM 350SX-F 2016 2017 2018 HUSQVARNA FC350 2016 2017 2018
$148.31
Not yet rated
SKU: 682-W0001-03COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR YAMAHA 9.9 15hp 1984 - 1986 OUTBOARD
$55.00 $33.05
Not yet rated
SKU: 808312COMPLETE GASKET KIT FOR HUSQVARNA CR50 ALL YEARS / KTM 50SX 2001 - 2008
$65.00 $42.43
Not yet rated
SKU: 810370TOP END GASKET KIT FOR KTM 125SX / 150SX 2016 - 2017 HUSQVARNA TX125 / TE150 2017 TC125 2016 - 2017
$60.00 $34.11
Not yet rated
SKU: 808417
