SKU: 63V-W0001-00
COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR YAMAHA 9.9HP - 15HP 1995 - 2019 OUTBOARD MOTOR
$154.77
Sold Out
Description
- NE Genuine parts kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- Kit includes all gaskets, seals and O-rings required for powerhead rebuild
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Taiwanese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Actual item pictured
FITS
YAMAHA OUTBOARD GASKET KIT 9.9 - 15HP 1995 - 2019
OEM PART #63V-W0001-00, Google search "YAMAHA 63V-W0001-00" for more fitment
Specifications
| SKU | 63V-W0001-00 |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.2110kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.118750000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$41.17
Not yet rated
SKU: NEA02000019-1CCOMPLETE GASKET KIT FOR YAMAHA MX80 1980 1981 1982 / GT80 1974 1975 1976
$21.29
Not yet rated
SKU: 503300350400.40MM CYLINDER BASE GASKET FOR KTM 125SX 2001 - 2015 125EXC 2001 - 2002 200EXC 2001 - 2016
$72.98
Not yet rated
SKU: P400220600256TOP GASKET KIT FOR HUSQVARNA SMR 450 2003 - 04 SMR 510 2004 TC 450 2003 - 04 TC 510 2003 - 04 TE 450
$39.00 $29.50
Not yet rated
SKU: 810340TOP END GASKET KIT FOR KTM 85SX 2013 - 2017 HUSQVARNA TC85 2014 - 2017
$120.00 $90.34
Not yet rated
SKU: KIT-811243COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR HONDA CR125R CR 125R 2004
$102.99
Not yet rated
SKU: 69P-W0001-00