SKU: 808635
COMPLETE GASKET KIT FOR YAMAHA YZ125 YZ 125 1993
YZ125 1993
$39.27
RRP $77.00
SAVE $37.73 (49%)
In Stock
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- Kit includes all gaskets and O-rings required for full engine rebuild
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Taiwanese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Engine seal kits available as a separate kit
- Actual item picture
Specifications
| SKU | 808635 |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.430m |
| Shipping Cubic | 0.322500000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
$28.44
Not yet rated
SKU: 47-19453WATER PUMP IMPELLER FOR MERCURY MARINER OUTBOARD 30HP - 60HP # 47-19453
$74.99
Not yet rated
SKU: 35.6350TOP END GASKET KIT FOR KTM GASGAS HUSQVARNA 300EX 300EC TE300 300EXC TPI 2020 2021 2022
$110.00 $105.82
Not yet rated
SKU: KIT-811308COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR KTM 200 SX / EXC 1998 1999 2000 2001 2002
$125.00 $86.89
Not yet rated
SKU: KIT-811338COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR KTM 65SX 2009 - 2017
$39.00 $29.50
Not yet rated
SKU: 810340