SKU: 810567
TOP END GASKET KIT FOR SUZUKI RMZ250 RMZ 250 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
RMZ250 2010 - 2016
$156.34
In Stock
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- Kit includes all gaskets and O-rings required for top end engine rebuild
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Taiwanese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Engine seal kits available as a separate kit
- Actual item picture
Specifications
| SKU | 810567 |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.211m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.269m |
| Shipping Cubic | 0.141898000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
Others Also Bought
More From This Category
$117.21
Not yet rated
SKU: VG-2155MCOMPLETE GASKET KIT FOR YAMAHA YFM660F 660 GRIZZLY ALL MODELS 2002 - 2008
$37.65
Not yet rated
SKU: KIT-395289_10WATER PUMP IMPELLER FOR EVINRUDE JOHNSON 30HP 35HP 1994 1995 1996 1997 OUTBOARD
$215.00 $164.79
Not yet rated
SKU: KIT-811482COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR KAWASAKI KX450F 2009 2010 2011 2012 2013
$92.97
Not yet rated
SKU: HL611200COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR SEA DOO 587/580 ROTAX # HL611200
$60.00 $45.95
Not yet rated
SKU: 810335TOP END GASKET KIT FOR KTM 300EXC / 300XC - 2008 - 2016 HUSABERG TE300 2011 - 2014 HUSQVARNA TE300 2
$66.00 $63.09
Not yet rated
SKU: VG-4036