SKU: 822335
ENGINE OIL SEAL KIT FOR KTM 450XC 450 XC 2008 2009 525XC 525 XC 2008
450XC 2008 - 2009 , 525XC 2008
$20.53
RRP $60.00
SAVE $39.47 (66%)
In Stock
Description
- SFK brand oil seal kit
- Kit includes all oil seals necessary for an engine and transmission rebuild
- 100% Manufactured in Taiwan, ISO ( International standards organization compliant) 9001 manufacturer
- Manufactured to meet or exceed OEM specifications
- 9 pieces in kit, Kits typically include: Crankshaft, Water Pump, Countershaft, Kickstart and Gear Shaft Seals
- Main Picture for illustration only. Actual product shown in second image
Specifications
| SKU | 822335 |
| Brand | SFK |
| Shipping Weight | 0.0600kg |
| Shipping Width | 0.211m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.269m |
| Shipping Cubic | 0.070949000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
Others Also Bought
$38.00 $17.41
Not yet rated
SKU: 822101ENGINE OIL SEAL KIT FOR KAWASAKI KX125 KX 125 1994 1995 1996 1997
More From This Category
$61.60 $48.55
Not yet rated
SKU: 731A669SROIL SEAL KIT FOR KTM 125SX 2016 - 2017 150SX 2016 - 2017 150EXC 2017 HUSQVARNA TC125 2016 - 2017 TE1
$55.00 $20.21
Not yet rated
SKU: 822318ENGINE OIL SEAL KIT FOR SUZUKI RMZ450 RMZ 450 2005 2006 2007
$47.00 $17.12
Not yet rated
SKU: 822187ENGINE OIL SEAL KIT FOR KTM 125EXC 125 EXC 1998 - 2016 125SX 125 SX 1998 - 2015
$95.00 $47.86
Not yet rated
SKU: 731A144TPTOP END GASKET KIT FOR KTM 250SX 250EXC 250XC 250EXC 300 EXC 300XC - 2017 HUSQVARNA TE250 TC250 TE30
$44.95 $42.97
Not yet rated
SKU: 731A671SR
