TOP END GASKET KIT FOR KTM 350SX-F 350 SX-F 2013 2014 2015
350SX-F 2013 - 2015
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- Kit includes all gaskets and O-rings required for top end engine rebuild
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Tawainese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Engine seal kits available as a separate kit
- Actual item picture
Specifications
| SKU | P400270600061 |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.211m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.269m |
| Shipping Cubic | 0.141898000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
$198.99
COMPLETE GASKET KIT FOR KTM 350EXC-F 2013 - 2015 350SX-F / 350XC-F 2011 2012
$86.00 $52.47
TOP END GASKET KIT FOR KTM 350SX-F 350 SX-F / 350XC-F 350 XC-F 2011 2012
$225.04
CLUTCH KIT FOR KTM 250SXF 2013 - 2015 250XC-F 2013 - 2015 350SX-F 350XC-F 2011 - 2015
$222.00 $193.25
METEOR PISTON KIT FOR KTM 350SX-F 2011 - 2015 / HUSQVARNA FC350 2014 - 2015 HIGH COMP 14.1:1 87.97
$222.00 $158.40
METEOR PISTON KIT FOR KTM 350SX-F 2011 - 2015 / HUSQVARNA FC350 2014 - 2015 HIGH COMP 14.1:1 87.96
More From This Category
$198.99
COMPLETE GASKET KIT FOR KTM 350EXC-F 2013 - 2015 350SX-F / 350XC-F 2011 2012
$37.12
TOP END GASKET KIT FOR SUZUKI RM125 RM 125 1998 1999 2000 2001 2002 2003
$260.00 $140.07
COMPLETE GASKET KIT FOR KAWASAKI KX450F KX 450F 2016 2017 2018
$33.25
BASE GASKET FOR MERCURY MARINER 75HP 90HP OUTBOARD MOTOR # 27-430075
$78.30
TOP END GASKET KIT FOR YAMAHA YFB250FW YFB 250FW TIMBERWOLF 1997 1998
$38.00 $27.89

