COMPLETE GASKET KIT FOR KTM 450SX 450MXC-G 450XC 450SMR 520EXC 520SX 520MXC 525MXC-G 525SX 525MXC 525EXC 525XC
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- Kit includes all gaskets and O-rings required for full engine rebuild
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Taiwanese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Engine seal kits available as a separate kit
- Actual item picture
Specifications
| SKU | 808318 |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.1760kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.430m |
| Shipping Cubic | 0.322500000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
$204.90 $95.47
COMPLETE GASKET KIT FOR KTM KTM 450SX-F 2016-2018 HUSQVARNA FC450 2016-2018
$52.88
TOP END GASKET KIT FOR YAMAHA TT - R50 E ELECTRIC START 2006 - 2008
$68.65 $60.52
TOP END GASKET KIT FOR SUZUKI ATV 400CC LTA400F EIGER 4WD 2002 - 2007
$110.00 $100.15
COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR KAWASAKI KX250 KX 250 1993 1994 1995 1996
$225.00 $205.99
COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR HONDA CRF250R 2004 - 2007 / CRF250X 2004 - 2015
$25.55 $25.46
0.4mm CYLINDER BASE GASKET KIT FOR KTM 450SX-F 2016 - 2017
$110.66
COMPLETE GASKET KIT FOR EVINRUDE JOHNSON 185HP 200HP 225HP 1993 - 2000 6 CYL
$160.00 $112.40
