SKU: 810308
TOP END GASKET KIT FOR KTM 200SX / 200EXC 1998 1999 2000 2001 2002
200 SX / EXC 1998 - 2002
$41.51
RRP $55.00
SAVE $13.49 (25%)
In Stock
Description
- NE brand kit, Manufactured to ISO 9001 and IATF16949 Standard
- Kit includes all gaskets and O-rings required for top end engine rebuild
- 5 additional base gaskets used to set the "X dimension" for those seeking the perfect squish
- 100% manufactured in Taiwan for un-matched reliability and performance, The Taiwanese manufacture of NE Gaskets is flattered to be copied by Chinese companies, however the fakes can be easily spotted as they do not have a made in Taiwan hologram. We have quality Genuine NE gaskets from Taiwan!
- Meets OEM specifications
- Made from the highest quality materials and 100% asbestos free
- Engine seal kits available as a separate kit
- Actual item picture
Specifications
| SKU | 810308 |
| Brand | NE Genuine Parts |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.211m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.269m |
| Shipping Cubic | 0.141898000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
$110.98
Not yet rated
SKU: KIT-811324COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR KTM 250EXC 250 EXC 2005 2006 250SX 250 SX 2005 2006
$95.00 $80.55
Not yet rated
SKU: KIT-811633COMPLETE GASKET & OIL SEAL KIT FOR YAMAHA YZ125 YZ 125 1990 1991
$68.31
Not yet rated
SKU: P400155600002TOP END GASKET KIT FOR GAS GAS OFFROAD 300EC M/C 1997 - 2013
$86.25 $48.51
Not yet rated
SKU: 810847TOP END GASKET KIT FOR SUZUKI 400 CC 400CC LTZ400 LTZ 400 2003 - 2009
$220.00 $115.83
Not yet rated
SKU: P400270900083