Description
- Brake disc is made from SUS410 Japan Stainless Steel
- Increased temperature resistance allow brakes to continue to perform at the highest level
- Laser cut and diamond parallel surface ground to ensure perfect flatness
- Wave style edge and specially designed cooling slots for the ultimate braking power
- More power and feel with less effort
- Product of Taiwan
Dimension
Outer diameter : 160mm
Internal diameter : 45.5mm
Diameter of center-to-center of rotor-hat mounting holes:60mm
Hole diameter : 6.5mm
Thickness : 3.0mm
Number of holes : 4
Fitment:
HUSQVARNA TC65 2017-2020
KTM SX65 2000-2020
Specifications
| SKU | RM718RD |
| Brand | ILEX |
| Shipping Weight | 0.3900kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.156250000m3 |
| Unit Of Measure | each |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Apex Imports Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
$47.37
FRONT BRAKE DISC FOR KAWASAKI KX125 KX250 KX250F KX450F 2006 - 2015
$59.99
FRONT BRAKE DISC FOR HONDA CRF250R 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021
$53.33
REAR BRAKE DISC FOR HONDA XR650 XR 650 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008
$53.26
REAR BRAKE DISC FOR SUZUKI RM85 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
$99.00 $42.07
FRONT BRAKE DISC FOR BOMBARDIER/CAN AM FOUR WHEEL 2007 - 2012
$99.00 $48.79
FRONT BRAKE DISC FOR HONDA TRX400 TRX 400 2006 2007 2008 2009 2010 2011
$59.99